• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İl Müftümüz Osman ARTAN’ın Kurban Bayramı Mesajı“04 Ekim 2014 Cumartesi günü, mübarek Kurban Bayramıdır. Bizleri bu güne kavuşturan Rabbimize Hamd olsun. Allah’a gönülden bağlılığın, toplumsal dayanışmanın ve kaynaşmanın en güzel örneklerini verdiğimiz Rahmet, şefkat, acıma duygularının doruğa çıktığı, yüzlerin güldüğü, keder ve üzüntülerin giderildiği, evlerin bereketlendiği, fakir ve yoksulların sevindirildiği bir kutlu bayrama kavuşmanın sevinci içerisindeyiz.
                                 
Dini ve Milli hayatımızda önemli bir yeri olan bayramların amacı; sosyal dayanışma, yardımlaşma ve toplumsal kaynaşmayı sağlamak, kardeşlik, birlik-beraberlik duygularını pekiştirmek ve birlikte yaşama arzusunu milletçe ortaya koymaktır.

Bayramlar, sevinçlerin paylaşıldığı ve ayrılıkların giderildiği, akrabaların, komşuların ve dostların ziyaret edildiği, öksüzlerin, yetimlerin, fakirlerin, kimsesizlerin ve gariplerin sevindirildiği, vefat edenlerin hayırla yad edildiği, küskünlerin, dargınların barışıp kucaklaştığı müstesna günlerdir.

Bu kutlu bayram ikliminde Kurbanla Allah’a yaklaşan müminler, bütün kötülüklerden uzaklaşmak için birbirlerini sevmek, saymak, kardeşlik duyguları içinde mutlu bir hayat sürdürmek için birliği, dirliği, kardeşliği engelleyen kini, hırsı bir tarafa bırakarak sevgi ve muhabbeti ön plana çıkarmalıdırlar.

Bu bayram, yüz binlerce hacının tavaflarda manevi alemlere daldığı, ihramları içinde sembolik olarak mahşeri yaşadığı, müminlerin saf saf Allah’ın huzuruna durduğu, tekbirlerle, kurbanlarla Allah’a yöneldiği bir gündür.
Kurbanlarımızı keserken mümkün olduğu kadar dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde kesilmesi, basın-yayın organlarına yansıyan nahoş görüntülerin olmaması, Antalyamız ve ülkemizin itibarı açısından da büyük önem arz etmektedir. Belediyelerimiz tarafından Kurban kesim ve satış yerleri tespit edilmiş, Kurban Hizmetleri Komisyonları tarafından her türlü tedbir alınmıştır.

Kurban Bayramının; milletimizin birliğine, beraberliğine, barış ve huzuruna, milli ve manevi değerlerde bütünleşmesine, islam aleminde kan ve göz yaşlarının kesilmesine vesile olmasını diler, ”Bu duygu ve düşüncülerle halkımızın ve tüm milletimizin mübârek Kurban Bayramını kutlar, daha nice bayramlara, milletçe sıhhat ve afiyetle birlik ve beraberlik içerisinde erişmemizi Cenâbı Hak'tan niyaz ederim.


Not: Arefe günü sabah namazından Bayramın 4. Günü ikindi namazıda dahil farz namazların akabinde vacip olan teşrik tekbilerini getirmeyi unutmayalım….
 
                                                                                                                               


 


6395 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayınHava Durumu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret19057601